poniedziałek, 1 lipca 2013

Popraw sobie klimat na wakacje!

Przenośny klimatyzator do domu i mieszkania. Czym się kierować?
Wysokie temperatury latem sprawiają, że z utęsknieniem myślimy o klimatyzacji. Nie zawsze jednak możemy, czy chcemy zamontować cały rozbudowany system. Wówczas alternatywą dla tego rozwiązania są urządzenia mobilne tzw. klimatyzatory przenośne.
Zastosowanie przenośnego klimatyzatora to najprostszy sposób na walkę z letnimi upałami. Najczęściej są to urządzenia do samodzielnego montażu. Jedyne czynności, jakie trzeba wykonać to: ustawić urządzenie w odpowiednim miejscu, włączyć do sieci, ewentualnie w niektórych typach klimatyzatorów, wyprowadzić na zewnątrz przewód odprowadzający wilgoć oraz gorące powietrze. Tym sposobem klimatyzator jest gotowy do użytku.Podstawowe pytanie, na jakie musimy sobie odpowiedzieć przed wyborem urządzenia brzmi: jaka będzie jego funkcja, czy klimatyzator ma tylko chłodzić powietrze, czy też je ogrzewać, osuszać, oczyszczać ewentualnie dodatkowo jonizować?  Jeśli zakładamy, że klimatyzator będzie działać przez kilka lub co najwyżej kilkanaście dni, nie musimy też od razu decydować się na jego zakup. Coraz więcej wypożyczalni ma te urządzenia w swojej ofercie. Ale bez względu na to, czy planujemy zakup, czy wypożyczenie urządzenia, musimy odpowiednio dobrać parametry klimatyzatora. Są one niezwykle ważne ze względu na komfort i koszt jego użytkowania. Parametry doboru przenośnego klimatyzatora:  >> po pierwsze powinniśmy prawidłowo określić, jaka powinna być moc chłodnicza/cieplna klimatyzatora.                   
Najlepiej w czasie zakupu podać następujące dane: 
• kubatura pomieszczenia, 
• liczba osób przebywających w pomieszczeniu, 
• liczba urządzeń emitujących ciepło (np. komputer, lodówka, serwer), 
• rozmieszczenie i położenie okien względem kierunków świata.
Można też spróbować samodzielnie określić moc korzystając z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych producentów lub dystrybutorów interesujących nas urządzeń.Drugim równie ważnym parametrem jest poziom hałasu klimatyzatora. Najcichsze (ale i najdroższe niestety) klimatyzatory emitują podczas pracy ok. 30 dB, najgłośniejsze ponad 60 dB. Kompromisowym rozwiązaniem jest wybór klimatyzatora charakteryzyjącego się poziomem hałasu 40–50 dB (nieco powyżej poziomu hałasu przeciętnej lodówki). Taki hałas uważa się za nieuciążliwy dla ludzkiego ucha. Trzecim czynnikiem, jaki powinniśmy brać pod uwagę, jest klasa energetyczna klimatyzatora. Klasę energetyczną określa się na podstawie wskaźników obliczeniowych EER (ang. Energy Efficiency Ratio) i COP (ang.Coefficient Of Performance). Oznaczają one stosunek mocy chłodniczej/cieplnej do pobranej energii. Jak wynika z powyższego zestawienia najlepiej wybierać urządzenia klimatyzacyjne o wskaźnikach EEF/COP odpowiednich dla klas A–C. Pozostałe parametry, które powinniśmy sprawdzić to: przepływ powietrza, rodzaj czynnika chłodzącego (dla klimatyzatorów na czynniki chłodniczy – najczęściej R407C lub R410A), prędkość wentylatora oraz zakres temperatury. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie klimatyzatora (np. elektroniczny termostat, wyświetlacz LCD, programator czasowy, pilot na podczerwień, kółka ułatwiające przemieszczanie urządzenia, zbiornik na skroplinę, czujnik zabrudzenia filtra). Nie są to elementy niezbędne, ale mogą znacznie zwiększyć komfort codziennego użytkowania urządzenia.

Brak komentarzy: