piątek, 17 maja 2013

Sylwia Gajek - Zielińska: Zamierzasz budować dom pasywny? Weź dopłatę!Zamierzasz budować dom pasywny? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość – możesz dostać nawet do 50 tys. zł dopłaty od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 30 tys. zł otrzymają osoby, które budują dom energooszczędny, a 11 tys. - osoby kupujące mieszkanie w budynku energooszczędnym. 


Jakie można dostać dofinanso-wanie? NFOŚIGW przewiduje różne poziomy dofinansowania w zależności od standardu budowanego domu.
Najwięcej pieniędzy możesz otrzymać na budowę domu pasywnego, bo 50 tys. zł brutto. Na dom energooszczędny przewidziana jest dopłata w wysokości 30 tys. zł
O dopłatę mogą się też ubiegać osoby kupujące mieszkanie w budynku pasywnym lub energooszczędnym. Kwoty wynoszą odpowiednio 11 i 16 tys. zł brutto

Warto przy tym zaznaczyć, że dotacja jest jednorazowa i bezzwrotna.
Od kiedy można się ubiegać o dofinansowanie? Program rusza w maju 2013 r. i przez 6 lat (do 2018 roku) będzie wspierał indywidualnych inwestorów łączną kwotą 300 mln zł.


Kto może dostać dotację? Dotacja kierowana jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom/mieszkanie od dewelopera, w tym również od spółdzielni mieszkaniowej. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby:
•    dysponujące pozwoleniem na budowę oraz posiadające prawo do dysponowania   
     nieruchomością, na której będą budowały budynek mieszkalny,
•   dysponujące uprawnieniem do przeniesienia przez dewelopera na swoją rzecz:   
     prawa własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym, który deweloper  
     na niej wybuduje albo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i  
     własności domu jednorodzinnego, który będzie na niej posadowiony i stanowić  
     będzie odrębną nieruchomość albo własności lokalu mieszkalnego.
Na takie wsparcie mogą również liczyć inwestorzy budujący domy tzw. systemem gospodarczym.
Kiedy otrzymuje się dotację? Dofinansowanie będzie wypłacone po zakończeniu budowy oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii. Pieniądze przeznaczone będą na częściową spłatę kapitału kredytu hipotecznego. Przekazanie ich odbywać się będzie bezgotówkowo, w formie dotacji wypłacanej bezpośrednio na konto kredytowe beneficjenta. Ważne jest też to, że zakończenie realizacji przedsięwzięcia musi nastąpić w terminie do 3 lat od dnia podpisania umowy kredytu.

W jakim banku trzeba wziąć kredyt?W najbliższych miesiącach zostanie ogłoszony nabór banków zainteresowanych współpracą oraz szczegółowe wymagania techniczne dla dofinansowywanych budynków. Kredyt z dopłatą powinien się pojawić w okienkach bankowych już lada dzień.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...


Nie wiedziałam o dopłatach.

Karolina pisze...

Sama do niedawna nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak dopłata do budowy domu pasywnego. To dla mnie dobra wiadomość, bo za kilka lat planuję wybudować taki dom. A projekt, który mi się podoba kosztuje ponad 400 tysięcy (projekt H2 Procyon http://domy.procyon.com.pl/), więc taka dopłata to miła niespodzianka :). Pozdrawiam :)