czwartek, 21 marca 2013

sprzedam bezpośrednio...


  14  ISTOTNYCH RZECZY, KTÓRE MUSISZ PRZEMYŚLEĆ, ZANIM ZACZNIESZ  
        SPRZEDAWAĆ  DOM  NA WŁASNĄ RĘKĘ
        Zazwyczaj właściciele nieruchomości myślą,  że sprzedaż na własną rękę nie 
        tylko oszczędzi Ich pieniądze, ale da Im przewagę nad profesjonalnymi agentami.               
        Zanim sam zdecydujesz się rozpocząć ten ważny i skomplikowany 
        proces…  Pamiętaj: 
        żaden z profesjonalistów nie poleca sprzedawania domu na własną rękę w obecnej 
        sytuacji rynkowej. 


    Oto kilka powodów dlaczego:

1. Ograniczasz prezentacje swojej nieruchomości potencjalnym nabywcom (docierasz do ok.10% spośród grupy potencjalnych kupców, do których dociera Agent nieruchomości) co oznacza, że sprzedaż Twojego domu będzie trwała do  15 razy dłużej.
2.  Im dłużej dom jest na rynku, tym niższa jest w efekcie finalna cena sprzedaży. Dlaczego?  Większość kupujących uważa, że jeżeli  dom nie sprzedał się po tak długim czasie, coś musi być z nim nie tak.
3. Proces sprzedaży/kupna zaczyna się PO obejrzeniu domu. Większość sprzedających uważa, że wystarczy, że ktoś zobaczy Ich dom,  „zakochuje się” w nim i przedstawia swoją ofertę kupna. Pamiętaj, proces sprzedaży zaczyna się w momencie, kiedy potencjalny kupujący opuszcza Twoją nieruchomość . Dopiero wtedy zaczyna myśleć i rozmawiać o zakupie.
4.  Poprzez ograniczoną ekspozycję najprawdopodobniej sprzedasz dom po zaniżonej cenie. Odpowiednia ekspozycja domu na rynku  zapewni  odpowiedni poziom ceny.
5.  Większość kupujących czuje się niezręcznie/ niekomfortowo  negocjując i rozmawiając bezpośrednio ze sprzedającymi. Dlatego zdarza się, że unikają „sprzedających bezpośrednio”.
6.   Brak umiejętności negocjacyjnych skutkuje zaniżeniem ceny sprzedaży.
7.  Większość zdecydowanych nabywców współpracuje z doświadczonymi  pośrednikami.
8. Niektórzy nabywcy omijają „sprzedających bezpośrednio” również dlatego, że obawiają się kwestii prawnych i formalnych związanych z zakupem nieruchomości. Oczekują pomocy i weryfikacji oferty.
9.  Większość zdecydowanych nabywców zatrudnia doświadczonych ekspertów lokalnego rynku do pomocy w negocjacjach – będziesz musiał się z nimi zmierzyć.
10.  Oszczędność na wynagrodzeniu pośrednika jest tylko pozorna.
11. Jeżeli planujesz zatrudnić prawnika do pomocy w negocjacji finalnej oferty – jego   wynagrodzenie będzie wyższe.
12. Jedynie doświadczeni pośrednicy mają dostęp i wiedzę o aktualnej sytuacji i trendach na rynku. Ogólne raporty z rynku nie mogą się równać z ich praktyczną wiedzą i doświadczeniem, a co dopiero pobieżne przygotowanie ‘na własną rękę’.
13. Płacisz wynagrodzenie swojemu pośrednikowi tylko wtedy, kiedy wykona swoją robotę dobrze i uzyskasz taki efekt jakiego oczekiwałeś, czyli sprzedasz za realną cenę!
14. Akceptacja oferty to jedno a zapewnienie bezpiecznej i udanej transakcji to drugie. Zamknięcie transakcji zazwyczaj wiąże się z wieloma problemami. Zamiast walczyć z tymi problemami na własną rękę i prawdopodobnie stracić transakcję – przemyśl zatrudnienie profesjonalisty, który będzie świetnym mediatorem  w Twoim imieniu!
   

Brak komentarzy: