poniedziałek, 30 lipca 2012

Nieruchomości wakacyjne."LA ISLA BONITA… chcę być tam, gdzie słońce ogrzewa niebo."


Holiday homes - czyli domy wakacyjne; ten sektor rynku wydaje się być odporny na kryzys i jest bardzo popularny w południowo-wschodniej Europie.
RE/MAX Europe  w okresie wakacyjnym bliżej przygląda się wyjątkowemu sektorowi rynku nieruchomości jakim są domy i domki wakacyjne -  z  ponad 11.000 agentami w 1.479 biurach w 33 krajach w Europie.
Duży potencjał, przede wszystkim w Europie południowo-wschodniej

Sektor domów wakacyjnych wygląda na odporny na kryzys, a w niektórych regionach odnotowano nawet wzrost. Na przykład Chorwacja, gdzie przewiduje się przystąpienie do UE w 2013 roku daje pozytywne perspektywy dla kupujących na europejskim rynku. Chorwackie wybrzeże może z pewnością konkurować z tradycyjnie silnymi regionami, takimi jak Lazurowe Wybrzeże czy Sardynia.

Sytuacja gospodarczo-polityczna ma duże znaczenie. Patrząc na przykład Grecji, gdzie popyt i ceny spadają a rynek nieruchomości luksusowych bardzo na tym cierpi.

Popularne cele turystyczne znajdują się w krajach, gdzie uderzył kryzys finansowy i ekonomiczny. Niemniej  jednak musimy przyjrzeć na regionom wybrzeża i wyspom oddzielonym od lądu. Jeśli spojrzymy na przykład na rynek  Majorki, Ibizy lub Marabelli, widzimy rosnące  ceny i stale idący w górę popyt. Obraz rynku w Hiszpanii prezentuje się zupełnie inaczej.

Jakie są trendy?
Istnieją jednak tendencje wiążące dla całego rynku nieruchomości wakacyjnych:
  • obiekt musi spełniać wysoki standard, czasy przeciętności już się skończyły,
  • lokalizacja w małej wiosce/ lub obok niej, koniecznie z dostępem do morza,
  • pochodzenie kupujących różni się coraz bardziej; od klientów z Europy wschodniej, Rosji,  do środkowych i północnych krajów Europejskich,
  • nabywcy podejmują decyzje na podstawie porównania konkurencyjnych ofert.
„Tendencją jest też współwłasność: rodziny wspólnie kupują nieruchomość i dzielą się nią w ciągu roku. Obserwujemy też klientów, którzy zamieszkują nieruchomości przez pewien okres czasu (w roku), a następnie wynajmują je na okres, który spędzają w innych krajach.” – mówi Michael Polzler, Dyrektor Zarządzający RE/MAX Europe, po rozmowie z agentami z Chorwaci, Hiszpanii i Włoch.

Rynek domów wakacyjnych wykazuje ogromny potencjał, więc możemy być spokojni. Jeżeli dobra lokalizacja idzie w parze z odpowiednią ceną, możemy być pewni, że ten sektor nie zniknie z rynku, podsumowuje Polzler.

Publikacja prasowa RE/MAX Europe
Brak komentarzy: