poniedziałek, 28 lutego 2011

zamknięcie miesiąca

Zakończyliśmy proces sprzedaży jednego z oferowanych przez nasze biuro domów. Nowym doświadczeniem - i pouczającym - okazał się proces wnioskowania wprost z aktu notarialnego o ustanowienie hipotek.
Nowe regulacje prawne dotyczące hipotek jeszcze nie zostały całkowicie "przećwiczone" w praktyce - wraz z naszymi Klientami i biurem notarialnym sporządzającym umowę sprzedaży dołączyliśmy do "pionierów" w tej dziedzinie.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Nowe hipoteki powodują chaos w podatkach twierdzi Rzeczpospolita z 28.02.11
================================================
Nie wiadomo, jak należy rozliczyć nowe transakcje związane z ustanawianiem hipoteki. Wszystko przez brak odpowiednich zmian w przepisach. Nie wiadomo jednak, jakie będą konsekwencje podatkowe nowych rozwiązań, gdyż ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych w ogóle się do tych kwestii nie odnosi - mówi Tadeusz Białek, dyrektor zespołu prawno-legislacyjnego Związku Banków Polskich. MF: opłaty nie wzrosną. Ustawa o PCC zawiera zamknięte zestawienie czynności podlegających temu podatkowi, do którego zalicza się m.in. ustanowienie hipoteki. Obowiązujące od kilku dni przepisy nowelizacji poszerzyły katalog działań, których można dokonać w związku z jej ustanowieniem. Wierzyciel zyskał m.in. prawo do zamiany zabezpieczonych wierzytelności bez zmiany treści samej hipoteki. Będzie mógł też zabezpieczyć kilka wierzytelności jedną hipoteką. Zgodnie z przepisami stawka od ustanowienia tzw. hipoteki zwykłej (na zabezpieczenie wierzytelności istniejących) wynosi 0,1 proc. tej wierzytelności. W wypadku osób, które kupują mieszkanie na kredyt, najczęściej ustanawiano dwie hipoteki, tj. zwykłą zabezpieczającą kapitał oraz kaucyjną opodatkowaną stawką 19 zł, gdyż nie było dokładnie wiadomo, jaka jest wysokość zabezpieczanej wierzytelności poza kapitałem (hipoteka kaucyjna obejmowała odsetki od kredytu i ewentualne koszty egzekucji należności). Ustawa o PCC nie odwołuje się w żadnym przepisie do pojęć takich jak hipoteka zwykła lub kaucyjna.